Мангушський район, Донецька область

Захист дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів

Переглядів: 140

З метою створення ефективного механізму забезпечення прав і законних інтересів дітей, їх захисту, уникнення ситуацій, які загрожують їхньому життю та здоров’ю та, враховуючи трагічні події, які відбуваються на сході України, нагадуємо, що Україна ще у 2004 році ратифікувала Факультативний протокол до Конвенції ООН про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах, метою якого є недопущення участі дітей у зазначених подіях.

Участь дітей у воєнних діях і збройних конфліктах визначена також Законом України «Про охорону дитинства» (стаття 30). У зв’язку з набранням 21 лютого 2016 року чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» статтю 30 цього нормативно-правового акта доповнено статтею 30¹.

Зміст статті 30 визначає імперативну норму Закону щодо  заборони участі дітей у воєнних діях і збройних конфліктах. Тобто законодавчо визначена чітка заборона участі дітей у воєнних діях і збройних конфліктах, включаючи: вербування, фінансування, матеріальне забезпечення, навчання дітей з метою використання у збройних конфліктах інших держав або насильницьких діях, спрямованих на повалення державної влади чи порушення територіальної цілісності, а також використання дітей у воєнних діях і збройних конфліктах, залучення та/або втягування дітей до не передбачених законами України воєнізованих чи збройних формувань, пропаганди війни.

Залучення дітей у збройні сили і угруповання може призвести до травм, каліцтва, загибелі, стати причиною психологічної травми, розлуки з родиною, відсутності доступу до особистих документів, обмеження доступу до соціальних виплат і базових послуг, арешту і позбавлення волі, насильства (в тому числі сексуального), жорстокому поводженню, експлуатації дитячої праці та сексуальної експлуатації, а також підліткової криміналізації.

Держава вживає всіх можливих заходів для забезпечення захисту прав дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, догляду за ними та воз’єднання їх із членами сім’ї, включаючи розшук, звільнення з полону, повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон. Першочергово проводиться відселення дітей, які опинилися чи можуть опинитися у зоні воєнних дій чи збройних конфліктів, до безпечних районів. Відселення дітей проводиться разом з батьками, законними представниками або, за їхньою згодою, без супроводження чи з іншими особами. Їм надається матеріальна, медична та інша допомога.

5 квітня 2017 року Уряд своєю постановою від 5 квітня 2017 р. № 268 затвердив Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Право на отримання статусу має дитина, а також особа, яка під час здійснення антитерористичної операції не досягла 18 років (повноліття), які внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів:

1) отримали поранення, контузію, каліцтво;

2) зазнали фізичного, сексуального насильства;

3) були викрадені або незаконно вивезені за межі України;

4) залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;

5) незаконно утримувалися, у тому числі в полоні;

6) зазнали психологічного насильства.

Право на отримання статусу мають всі діти, та особи яким в період з 14 квітня 2014 до 30 квітня 2018  не виповнилося 18 років та які проживали на території Мангушського району.

За більш детальною інформацією звертайтеся до служби у справах дітей Мангушської райдержадміністрації та Мангушського районного центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді. за адресою: смт.Мангуш, вул.Поштова, 65. Тел.: 2-36-95.