Обережно: карантинний шкідник - картопляна міль (Phthorimaea operculella Zell)

Дата: 25.08.2020 14:09

В Мангушському районі  спеціалісти  управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби кожен рік відмічали масове розмноження та поширення небезпечного карантинного, на території України,  шкідника – картопляна міль у приватному секторі смт Ялта. На землі даного населеного пункту було накладено карантинний режим по картопляній молі (Phthorimaea operculella Zell). У зв’язку з цим хочемо описати основні морфологічні та фізіологічні ознаки шкідника, який пошкоджує картоплю, зокрема бульби у сховищах, та інші пасльонові культури.

Головні ознаки картопляної молі  (Phthorimaea operculella Zell) розмір метелика 12 – 16 мм, передні крила широколанцетні, коричнево сірі, з темнішим внутрішнім краєм, жовтими лусочками й темнокоричневими штрихами; задні крила з виїмкою по зовнішньому краю, торочка довша за ширину крила, у самців на передньому краї пензлик з довгих волосків, що досягають середини крила. Яйце розміром 0,8 мм, овальне, перламутрово-біле. Гусениця завдовжки 8–10 мм, жовтувато-рожева чи сіро-зелена з поздовжньою смужкою посередині спини й дрібними темними щитками по тілу; грудний щиток чорний, анальний — жовтий. Лялечка — 5–6,5 мм, коричнева, з невеликим кремастером і щетинками на кінці черевця, знаходиться в шовковистому сріблясто-сірому коконі.

Зимує у природних умовах гусениця старших віків і лялечки в коконах. У картоплесховищах за температури 15 °С і вище розвиток шкідника продовжується на бульбах картоплі й у зимовий період. Навесні у разі висаджування бульб з відкладеними на них яйцями або заселених гусеницями чи лялечками шкідник знову потрапляє у поле. Виліт метеликів на півдні України відбувається в травні. Літають метелики уночі, від заходу до сходу сонця, та 1–2 години після сходу. Через добу після спарювання самки відкладають яйця, розміщуючи їх знизу на листки, на стебла, ґрунт, оголені бульби картоплі по одному чи невеликими купками. За 2–16 діб одна самка здатна відкласти до 300 яєць. Залежно від температурних умов через 3–15 діб з яєць відроджуються гусениці, вгризаються під епідерміс листка, молодого пагона чи шкірочку молодої бульби, де живляться, пророблюючи в них звивисті міни й ходи, заповнені екскрементами. У середньому після 11–14 діб живлення гусениці залишають міни, сплітають кокони між посохлим листям, у тріщинах ґрунту, рослинних рештках, між бульбами у сховищах та інших затишних місцях, де й заляльковуються. Через 7 – 12 діб з лялечок вилітають метелики, відкладають яйця і дають початок розвитку нового покоління. На півдні України картопляна міль у природних умовах розвивається в п’ятьох поколіннях, що накладаються одне на одне, тому імаго (дорослі особи) спостерігаються майже безперервно, з травня по листопад, за найвищої чисельності у вересні — жовтніВажливим заходом боротьби є призупинення вивезення картоплі та інших пасльонових за межі зони зараження без проведення фітосанітарних заходів. Також заборонена посадка картоплі на ділянках, де виявили вогнища картопляної молі до повної її ліквідації.

Для локалізації осередків картопляної молі проводять хімічні, агротехнічні та біологічні заходи боротьби.  Дотримання сівозмін, недопущення повторних посадок картоплі та пасльонових на попередньому місці протягом 3 років. Фумігація бульб картоплі перед висаджуванням. Садити треба тільки здорові бульби, глибина їх загортання повинна становити не менш як 15 см. При зрошенні треба застосовувати дощування, яке забезпечує часткову загибель гусениць. Необхідно проводити знищення пасльонових бур’янів, підгортання кущів, що не допускає оголення бульб, збирання врожаю до засихання бадилля та негайне вивезення з поля, знищення рослинних решток і глибоку оранку ґрунту. За можливості — відмова від літнього садіння картоплі. Не можна викидати бульби, заражені картопляною міллю на звалища, лісосмуги та інші місця, тому що шкідник може перезимувати та наступного року оселитися у нових місцях. У разі виявлення льоту метеликів та ушкодження рослин — обприскування інсектицидами згідно Переліку дозволених  до використання в Україні. Перед зберіганням картоплі в підвалі  необхідно обробити їх стіни гашеним вапном, температура зберігання слід дотримуватися на рівні + 3+5 градусів, що несприятливо для розвитку личинок картопляної молі