Патронатна сім'я: дітям - родина, патронатним вихователям – робота

Дата: 14.02.2020 09:25

Патронатний вихователь – це професія тих, хто бере дитину на виховання, хто піклується про неї, у чиїй сім’ї дитина живе. Але це не звичайна професія, це робота протягом 24 годин на добу з дітьми, які перенесли трагедію, що відстають з ряду причин у розвитку, не можуть часом обслужити себе, не знають норм поведінки в суспільстві. Але це ще й люди, що володіють душевним теплом, здатні виявити турботу, увагу. На відміну від відомих сімейних форм (усиновлення й опіка, прийомна сім’я) патронатне виховання – найбільш гнучке. Воно може бути використане для дітей з встановленим статусом або без нього

Що це дасть дитині: безпеку, догляд, виховання та реабілітацію дитини в умовах сім’ї, підтримане спілкування з рідними; а в разі неможливості повернення до біологічної родини – пошук для дитини нової сім’ї.

Що це дасть батькам дитини: можливість усунути складні життєві обставини, вирішити наявні проблеми, отримати професійний соціальний супровід, що загалом сприятиме підвищенню батьківського потенціалу та возз’єднанню родини;

Хто може стати патронатним вихователем?
   Повнолітня особа, яка є громадянином України, має досвід виховання дітей, спільно з добровільним помічником пройшов/ла курси професійної підготовки за спеціальною програмою підготовки патронатних вихователів та зі згоди всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають у помешканні, уклала договір про надання послуг патронату з відповідним органом опіки та піклування.

Окрім названих вимог, кандидат у патронатні вихователі повинен мати відповідне житло (власне, орендоване чи на правах користування), у якому є кімната для прийому дітей.

Кандидат в патронатні вихователі має пройти спеціальне навчання та за результатами отримати рекомендацію.

Патронатний вихователь не може поєднувати надання послуг патронату над дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною.

Які діти можуть бути влаштовані під патронат?
   новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких            відмовилися забрати батьки чи інші родичі;
   підкинуті, знайдені діти;
   безпритульні діти;
   діти з сімей, у яких існує загроза їх життю та здоров’ю;
   діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
   діти, батьки (або особи, що їх заміняють) яких померли, безвісно відсутні;
   діти, переміщені із тимчасово окупованої території або району проведення бойових дій в зоні АТО;
   інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї або їхні батьки чи особи,     що їх заміняють, не можуть піклуватися про них.

Скільки дітей може бути одночасно влаштовано в сім’ю патронатного вихователя?
   Одночасно під патронат (в одну патронатну сім’ю) влаштовуються виключно діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами або до влаштування під патронат проживали в одній родині. Це принципово, тільки так можна здійснювати індивідуальний догляд, який відповідає потребам дитини. Термін перебування дитини під патронатом має бути максимально використаний для подолання наслідків

Діти якого віку можуть бути влаштовані під патронат та протягом якого часу вони можуть там перебувати?
   До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років. Діти, старші від 14 років, влаштовуються за їх власної згоди та згоди патронатних вихователів.

Оптимальний строк перебування дитини в такій сім’ї – до 3-х місяців ( в окремих випадках – до 6-ти місяців).

Як буде здійснюватися фінансування послуги патронату над дитиною?
   Фінансування послуг патронату складається з оплати послуги (праці патронатного вихователя), а також соціальних виплат на дітей, влаштованих під патронат. Оплата послуг зі здійснення патронату над дитиною здійснюється шляхом щомісячних виплат грошового забезпечення патронатним вихователям. Розмір грошового забезпечення у період перебування дитини у сім'ї патронатного вихователя
залишився у розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб і з 01 січня 2020 року складає 10510,00 грн. на місяць.

На утримання кожної дитини, влаштованої у сім'ю патронатного вихователя, виплачується щомісячна соціальна допомога у розмірі 2,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку (для дітей віком до 6 років: з 01.01.2020 – по 30.06.2020-  1779 грн., що становитиме 4447,5 грн., з 01.07.2020- 30.11.2020- 1859 грн.,  що становитиме 4647, 5 грн.  З 01.12.2020 по 31.12.2020 – 1921, що становитиме  4802,5; для дітей віком від 6 до 18 років: : з 01.01.2020 – по 30.06.2020-  2218 грн., що становитиме 5545 грн., з 01.07.2020- 30.11.2020- 2318 грн.,  що становитиме  5795 грн.  З 01.12.2020 по 31.12.2020 – 2395, що становитиме  5987.5.

Також з 01 січня 2020 року збільшено розмір допомоги для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей в патронатних сім’ях з інвалідністю з 2 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку до 3,5 прожиткових мінімумів.

У разі коли в сім’ї патронатного вихователя перебуває дитина віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина та одночасно двоє і більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але сумарно не більш як на 50 відсотків.

Також патронатні вихователі підлягатимуть загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, а платником єдиного внеску на здійснення цього страхування визначено роботодавця.

Де дізнатися деталі?
   Якщо дана інформація виявилася для Вас корисною та цікавою, чи Ви виявили бажання створити патронатну сім’ю, звертайтеся до служби у справах дітей  Мангушської райдержадміністрації за адресою: смт  Мангуш, вул.Поштова,65
   або за тел. 06297- 2-36-95