Мангушський район, Донецька область

КОНТРОЛЬ ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ ЗА ЦІЛЬОВИМ ВИТРАЧАННЯМ АЛІМЕНТІВ

Служба у справах дітей Мангушської райдержадміністрації інформує:

КОНТРОЛЬ ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ ЗА ЦІЛЬОВИМ ВИТРАЧАННЯМ АЛІМЕНТІВ

Статтею 51 Конституції України визначено, що сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Мати та батько мають рівні права і обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи  перебували  вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини. Дане положення є одним із основних принципів сімейного права України і визначене воно в ст.51 Конституції України та в ст. 141 Сімейного кодексу України.

Сімейним кодексом України визначено, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (стаття 180 СК України).

Як відомо, у випадку відсутності домовленості між батьками дитини про способи виконання даного обов’язку,  кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються судом за відповідним позовом того із батьків, з ким проживає дитина.

Як правило, із таким позовом до суду звертається матір, з якою проживає дитина чи діти.

Дуже часто при розгляді справ за позовами одного із батьків, зокрема, матері до батька дитини,  про стягнення аліментів, у суді батько дитини стверджує, що до подачі позову він надавав дитині чи дітям достатню матеріальну допомогу, оскільки закуповував необхідний одяг, продукти для повноцінного харчування, шкільне приладдя та інші необхідні речі для дитини.

Проте, дуже рідко такі ствердження батько дитини може довести будь-якими доказами.

І все ж, коли судом ухвалюється рішення про стягнення аліментів, батько дитини не рідко звертає увагу суду на те, що він не зможе контролювати, як матір дитини витрачає кошти, чи забезпечуються аліментними платежами потреби його дитини чи дітей у повноцінному одязі, харчуванні, тощо, чи, можливо, матір дитини витрачає сплачені ним аліменти на утримання дитини ще й на свої потреби або на потреби всієї сім’ї, якщо шлюб розірвано і колишня дружина створила нову сім’ю, в якій також має дітей, і, при цьому, ні вона, ні її чоловік в новій сім’ї, не працюють.

Статтею 179 Сімейного кодексу України передбачено, що аліменти, одержані на дитину, є власністю того із батьків, на ім’я якого вони виплачуються, і мають використовуватися за цільовим призначенням, тобто лише на утримання дитини, забезпечення потреб дитини у харчуванні, одязі, здобутті освіти, на створення для дитини гідних умов життя. При цьому, неповнолітня дитина, тобто дитина від 14 до 18 років (ст.6 СК України), має право брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

Сімейним кодексом України встановлено правило, згідно з яким платник аліментів може проконтролювати цільове витрачання коштів.

Так, статтею 186 СК України встановлено, що цільове витрачання аліментів перевіряє за заявою платника аліментів або за власною ініціативою орган опіки та піклування, що відповідає положенням ст.19 СК України про участь органу опіки та піклування у захисті сімейних прав та інтересів. У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Статтею 56 Цивільного кодексу України визначено, що органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Батьки, запам’ятайте, що Ваша дитина – це не лялька, з якою погрався і відклав, коли створив іншу сім’ю, народив у цій сім’ї інших дітей. Ваша дитина – це маленька людина, яку потрібно ростити, виховувати, доглядати і захищати щодня. Не допускайте, аби ваші діти ставали жертвами негараздів та непорозумінь між колишнім подружжям. Забезпечуйте їм надійне стабільне матеріальне утримання, аби ваші діти  проживали у гідних умовах, були забезпечені їх щоденні потреби у харчуванні, одязі, здобутті освіти.

Сім’я – складна система відносин, оскільки вона об’єднує не тільки подружжя – чоловіка та дружину, але і їх дітей. Коли сім’я не склалася з якихось причин, від цього не повинні страждати інтереси  ваших дітей.  Знаєте приказку – «Який корінь – такий пагін»? Тоді треба зрозуміти і те, що, дивлячись на поведінку одного із батьків, який ухиляється від утримання дитини, або іншого, який хоч і дає кошти на утримання дитини, та багато разів  «спом’яне» про ті кошти,  ваші діти в майбутньому можуть перейняти вашу поведінку і бути байдужими до рідних людей, насамперед до Вас – батьків, а потім і до своїх дітей.