Мангушський район, Донецька область

Інформаційно-роз’яснювальна робота щодо дотримання законодавства про працю

Переглядів: 192

Важливою проблемою сьогодення є легалізація трудових відносин та заробітної плати, адже через тіньовий ринок зайнятості  держава втрачає мільйони гривень несплачених податків, а громадяни позбуваються соціального захисту. Саме тому надзвичайно важливим є завдання повернути втрачені ресурси в економіку держави, що дасть можливість збільшити доходи громадян та спрямувати більше коштів на розбудову місцевих громад.

З метою проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з роботодавцями та працівниками про дотримання норм законодавства про працю та недопущення  виплати заробітної плати у «конвертах», районною міжвідомчою робочою групою здійснено  комісійне обстеження фізичних осіб-підприємців з виходом на фактичне місце здійснення діяльності на території Мангушського району, а саме в смт. Мангуш, с. Урзуф, с. Юр’ївка. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет недоотримує кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все це втрата страхового стажу для призначення пенсії.

За результатами проведеного обстеження було охоплено 14 фізичних осіб-підприємців яким надані роз’яснення щодо детінізації ринку праці – недопустимості відсутності оформлення трудових відносин із найманими працівниками.

На території Мангушського району перевірки з питань дотримання законодавства про працю здійснює Головне управління Держпраці у Донецькій області. За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у таких розмірах:

30 мінімальних зарплат за кожного працівника, це 111 690 грн (якщо мінімальна зарплата 3723 грн) за наступні порушення:

• фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору;
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
  • виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.

Відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:

• фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

• недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні,  при проведенні перевірки з питань виявлення  зазначених порушень - у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Штраф   є фінансовою санкцією і не належить до адміністративно-господарських санкцій, визначених главою 27 Господарського кодексу України. Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю

Шановні громадяни! Не позбавляйте себе соціальних благ, забезпечте собі старість, не сприяйте порушенням трудового законодавства.

Шановні працедавці! Не чекайте проведення перевірки, своєчасно оформляйте найнятих робітників, виплачуйте і відображайте в звітності реальну зарплату. Пам’ятайте, ухилення від сплати податків в усіх проявах, у т.ч. шляхом використання нелегальної найманої праці тягне фінансову, адміністративну та карну відповідальність.