A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Мангушська Районна Державна Адміністрація
Донецька область, Мангушський район

Як уникнути отруєння чадним газом

Дата: 08.01.2019 08:34
Кількість переглядів: 314

При настанні «холодів», адаптуючись до опалення та бажаючи постійного тепла та комфорту у власному домі, користувачі газу постійно забувають про необхідні заходи безпеки при користуванні газовими приладами що призводить до виникнення нещасних випадків, зокрема, пов’язаних з отруєнням чадним газом.

Статистика дуже сумна – гинуть дорослі, гинуть діти. Пропонуємо вашій увазі статтю про цю сполуку, а також способи першої медичної допомоги при підозрі на отруєння оксидом вуглецю. Чим небезпечний чад газ.                                             

Вперше чадний газ (оксид вуглецю (СО) – хімічна сполука вуглецю з киснем із групи оксидів –  є природним газом) був виділений в лабораторних умовах французьким лікарем Жозефом де Лассоном в 1776 році при нагріванні деревного вугілля з оксидом цинку. Чадний газ отруйний, легший за повітря, безбарвний, позбавлений запаху і може вбити людину упродовж декількох хвилин. Він легко проходить через стіни та покриття (“фільтрований газ”). Напевно, немає іншої отрути, в результаті отруєння якою загинуло б більше людей… Чадний газ – абсолютний “чемпіон”.

       У побуті чадний газ є продуктом неповного згорання палива -  вугілля, газу, бензину. Найбільша небезпека отруїтися чадним газом існує у помешканнях, що опалюються автономно природним газом, дровами чи вугіллям.

       Потрапляючи в кров людини, чадний газ зв’язується з гемоглобіном, утворюючи сполуку, яка блокує передачу кисню до тканин організму. Як наслідок – виникають головний біль, задуха, стук у скронях, запаморочення, біль у грудях, сухий кашель, нудота, блювання, зорові та слухові галюцинації, підвищений артеріальний тиск.  У важких випадках – параліч, судоми, втрата свідомості та, як наслідок, смерть протягом 3 хвилин.

Щоб уникнути отруєння чадним газом забороняється:

- знаходитися тривалий час у приміщенні, де працює газова колонка або котел;

- опалювати квартиру за допомогою газової плити або духовки;

- готувати їжу при одночасній роботі всіх 4 – 5 включених конфорок газової плити;

- обігрівати приміщення за допомогою печі, в якій є щілини;

- закривати заслінку печі, поки триває процес горіння;

- залишати розтоплену піч без контролю (на ніч);

- тривалий час знаходитися в гаражі, якщо включено двигун автомобіля та зачинено всі вікна і двері;

- виконувати самостійно будь-які роботи з газовими та вентиляційними системами і пристроями.

Натомість необхідно:

- не рідше одного разу на 3 місяці перевіряти справність вентиляції в кухні та ванній кімнаті (наприклад, за допомогою листочка паперу або полум’я свічки);

- не рідше одного разу на рік запрошувати представника ПАТ „Азовгаз” для контролю стану газової колонки та плити;

- вимагати від комунальних служб проводити профілактичні огляди димоходів не рідше двох разів на рік;

- регулярно провітрювати квартиру.

При отруєнні чадним газом необхідно:

-  викликати швидку допомогу;

- вивести (винести) отруєну людину з приміщення, насиченого чадним газом;

- перевірити у непритомної людини прохідність дихальних шляхів (очистити ротову порожнину від виділень, мокроти, блювотних мас);

- непритомну людину покласти на бік у безпечній позі, слідкувати, щоб голова не була закинута;

- дати постраждалому кисень (забезпечити доступ свіжого повітря, відкрити вікно);

- при відсутності дихання провести штучне дихання;      

- при відсутності ритмічної серцевої діяльності – непрямий масаж серця.

Пам’ятайте, що постійне виконання заходів пожежної безпеки – запорука збереження людських життів та значних матеріальних цінностей!

 Першу допомогу при  отруєнні чадним газом потрібно надавати потерпілому негайно.Декілька разів бризнути холодною водою на обличчя та грудну клітку. Дати до носу ватку з нашатирним спиртом з метою стимуляції дихальних рухів. При можливості дати подихати киснем. Гаряче пиття, зігрівання. Викликати лікаря. За відсутності дихання – розпочати штучне дихання «рот до роту». Сучасний рівень кваліфікованої медичної допомоги дає змогу вивести більшість постраждалих із стану отруєння.Основний метод лікування отруєних чадним газом – гіпербарична оксигенація. При цій методиці в організм постраждалого подається кисень під тиском, що сприяє розриву СО з гемоглобіном. Тим самим відновлюються природні механізми транспортування кисню, ліквідовується кисневе голодування, зникають явища інтоксикації

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Безпечно користуючись газовим та печним обладнанням – Ви власноруч забезпечуєте безпеку собі, своїм рідним та близьким! 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора