Мангушський район, Донецька область

Інформація щодо спалювання населенням сміття і залишків сухої рослинності.

У зв’язку з посушливою, спекотною погодою почастішали випадки пожеж в приватному секторі через спалювання населенням сміття і залишків сухої рослинності. Трав'яні пали представляють реальну загрозу житловим будівлям, господарських будівель, а в деяких випадках і життя людей. Особливо небезпечно горіння сухої трави поблизу лісових масивів, дачних товариств, на території населених пунктів. В умовах теплої і вітряної погоди пожежі беруть великі розміри, для їх гасіння потрібні зусилля десятків людей, що тягнуть великі матеріальні витрати. Трав'яні і сміттєві пали викликають дуже сильне задимлення. При горінні сухої трави або сміття в атмосферу виділяється величезна кількість небезпечних речовин, отруйних навколишнє середовище.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій нагадує, що за самовільне спалювання сміття, сухої рослинності або її залишків передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність. Такі дії несуть загрозу навколишньому середовищу і становлять небезпеку для життя людей.

Згідно зі статтею 77.1 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Законодавством нашої країни передбачена кримінальна відповідальність за знищення об'єктів рослинного світу. Згідно ст.245 Кримінального кодексу України знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць або інших таких насаджень вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом караються обмеженням волі на строк від 2 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.